Już od 29 maja 2015 roku obowiązują przepisy prawa umożliwiające zarejestrowanie w Polsce samochodu osobowego z kierownicą po prawej stronie (tzw. "anglika"). Podstawą prawną wprowadzającą tą długo oczekiwaną przez niektórych zmianę jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 21 kwietnia 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach (Dz. U. 2015.670 z dnia 14 maja 2015 r.).
Powyższe zmiany nie oznaczają jednak, iż pojazd dopiero co przywieziony z Wielkiej Brytanii zostanie natychmiast zarejestrowany. Aby było to możliwe, należy w nim dokonać kilku zmian, a mianowicie:
- dostosować prędkościomierz do pomiaru w kilometrach na godzinę;
- wymienić reflektory na dostosowane do oświetlania ruchu prawostronnego (prawy reflektor umożliwiający widzenie na większą odległość niż lewy);
- wymienić lusterka na ustawione pod kątem odpowiednim do jazdy w ruchu prawostronnym.
Rejestracja „anglików” ma w Polsce mnóstwo zwolenników i tyle samo przeciwników. Pierwsi argumentują, że są to w pełni sprawne i tanie auta dostępne dla mniej zamożnych kierowców. Przeciwnicy natomiast wskazują, iż jazda „anglikiem” jest znacznie trudniejsza, szczególnie po drogach jednojezdniowych, gdzie wyprzedzanie innych pojazdów jest bardzo trudne.
Wprowadzenie w Polsce możliwości rejestracji takich pojazdów to konsekwencja orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z dnia 20 marca 2014 roku (sprawa C-639/11 Komisja/ Polska). Wówczas ETS orzekł, że nałożony przez Polskę obowiązek przeniesienia na lewą stronę kierownicy umieszczonej w samochodach osobowych po prawej stronie narusza prawo Unii Europejskiej.