W dniu 25 grudnia 2014 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy z zakresu prawa konsumenckiego. To ważna informacja zarówno dla samych konsumentów, ale i dla przedsiębiorców, którzy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawierają umowy z konsumentami. Zwłaszcza umowy zawierane na odległość oraz poza lokalem przedsiębiorstwa. Pomimo, iż zmiany w przepisach obowiązują już od ponad 4 miesięcy dla tych, którzy jeszcze o zmianach nie wiedzą lub chcą się dowiedzieć więcej, poniżej kilka najważniejszych informacji…
Nowe przepisy, o których mowa to ustawa o prawach konsumenta z dnia 30 maja 2014 roku . Ustawie tej warto przyjrzeć się zwłaszcza pod kątem umów zawieranych przez Internet, które w powyższym akcie prawnym, mieszczą się pod pojęciem umów zawieranych na odległość. Warto dodać, iż z dniem wejścia w życie wspomnianej ustawy, straciła moc ustawa z dnia 2 marca 2000 roku - o ochronie niektórych praw konsumentów oraz odpowiedzialności za szkodę, wyrządzoną przez produkt niebezpieczny oraz ustawa z dnia 27 lipca 2002 roku - o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie kodeksu cywilnego. Nowelizacja w znaczny sposób zmodyfikowała również przepisy dotyczące odpowiedzialności sprzedawcy za wady rzeczy sprzedanej. Obecnie całość regulacji dotycząca rękojmi i gwarancji została zawarta w Kodeksie cywilnym.
Należy jednak podkreślić, iż nowe przepisy stosujemy do umów zawartych po 25 grudnia 2014 r.
Nowe przepisy jeszcze bardziej niż dotychczas chronią interes konsumencki, a z drugiej strony nakładają na przedsiębiorców dodatkowe obowiązki. Najważniejsze zasady, które wynikają z nowej ustawy, chroniące słabszych uczestników rynku, to m.in.:
- rozszerzony obowiązek informacyjny po stronie przedsiębiorców - nowa ustawa zapewnia konsumentom otrzymywanie od przedsiębiorcy, przed zawarciem umowy, wyczerpujących informacji dotyczących warunków jej zawarcia oraz zasad wykonania;
- konsument powinien być poinformowany przed zawarciem umowy o wszelkich kosztach związanych z zawarciem i wykonaniem umowy. Brak takiej informacji zwalnia konsumenta z obowiązku ponoszenia tych kosztów!;
- dłuższy termin na odstąpienie przez konsumenta od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość (obecnie 14 dni, wcześniej 10 dni).
- sprzedawca musi poinformować konsumenta w wyraźny sposób, że złożenie zamówienia pociąga ze sobą obowiązek zapłaty. Brak informacji skutkuje nie zawarciem umowy;
- dłuższy czas trwania rękojmi za wady rzeczy. Sprzedawca odpowiada wobec konsumenta za sprzedany towar (rzecz ruchoma), jeżeli wada zostanie stwierdzona w okresie 2 lat (wcześniej 1 rok) od momentu jego wydania (w przypadku nieruchomości termin wynosi 5 lat od wydania nieruchomości (wcześniej 3 lata);
- rękojmia za wady rzeczy dotyczy również używanej rzeczy ruchomej. Obecne brzmienie Kodeksu cywilnego nie zawiera rozróżnienia sprzedaży na sprzedaż rzeczy nowych i rzeczy używanych i przepisy o rękojmi mają zastosowanie do sprzedaży zarówno rzeczy nowych, jak i używanych. Wyjątkowo jednak, w przypadku umów zawieranych między przedsiębiorcą a konsumentem odpowiedzialność sprzedawcy za wady rzeczy używanej może zostać ograniczona, jednak nie mniej niż do jednego roku od dnia wydania rzeczy kupującemu.
Nowa ustawa znacząco rozszerza zakres dotychczasowych obowiązków przedsiębiorców w relacjach gospodarczych z konsumentami. Biorąc pod uwagę fakt, iż rynek e-commerce jest w Polsce obszarem który rozwija się intensywnie, a liczba transakcji zawieranych za pośrednictwem Internetu stale wzrasta, warto przyjrzeć się nowej regulacji.
Zachęcam do śledzenia kolejnych publikacji z zakresu prawa konsumenckiego oraz odpowiedzialności sprzedawcy za wady rzeczy sprzedanej. Kolejny wpis poświęcony będzie odstąpieniu od umowy zawartej na odległość (np. przez Internet) przez konsumenta. Zwrócimy uwagę, jakie działania powinien podjąć przedsiębiorca, aby wywiązać się z obowiązku ustawowego i nie narazić się na negatywne skutki niewykonania przepisów ustawy o prawach konsumenta.